KOORDİNATÖRDEN
Yerel Yönetimlerce Çocuklara Sosyal Eşitlik ve Farkındalık sağlayan Sanatsal Çalışmalar

"Çocuk ve Sanat"

Çocuklarımıza iyi şeyler vermek istiyoruz. Özellikle gelişen ve değişen çağımızda çocuğumuzu daha iyi nasıl yetiştiririz? Çocuklarımızın okul başarısını neler artırır, çocuklar ileride nasıl mutlu olur diyorsak; işte size bir kaç öneri;

Araştırmalar göstermiştir ki, hobi düzeyinde bile sanat ve spor eğitimi bir çocuğun hayat başarısını yükseltmektedir. Her çocuğun hayatında müzik ve sanat mutlaka olmalıdır. Aslında çocuğun hayatına doğduğu andan itibaren müzik girmeye başlar. Sadece iyi bir dinleyici olması bile yeterlidir. Çocukların hemen hepsinde faklı derecelerde de olsa müzik, sanat yeteneği vardır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bu yeteneğin, iyi ve doğru bir eğitimle ortaya çıkarılmasıdır. Sanat eğitimi, çocukta sosyalleşmeyle birlikte uyum içinde yaşamayı etkileyerek, kendini ifade etmeyi ortaya çıkarır. Toplumsal disiplini geliştirip kaliteyi artırır. Bu çalışmaların en güzel örneğini veren Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi’nde;sanatı çocukların yaşantısının parçası haline getirmek, diğer disiplinlerle koordineli olarak çok boyutlu ve çok uluslu düşünmesini sağlamak ve sanatçı yetiştirmekten çok sanata ve çevresindeki farklılıklara duyarlı ve estetik duygusunun gelişmesine olanak veren bir eğitim sağlanmaktadır.

Yerel yönetimler bu tarz sanatsal çalışmaları kendi imkanları ile alamayan çocuklara sosyal eşitlik sağlayarak daha çok çocuğa ulaşan sistemlerdir. Bu çalışmaların desteklenmesi farklı projelerle genişletilmesi gerekmektedir.

F.Yeşim Altınay
Duyurular