HAKKIMIZDA
ÇOCUK VE SANAT

Çocuklarımıza iyi şeyler vermek istiyoruz. Özellikle gelişen ve değişen çağımızda çocuğumuzu daha iyi nasıl yetiştiririz? Çocuklarımızın okul başarısını neler artırır, çocuklar ileride nasıl mutlu olur diyorsak; işte size bir kaç öneri;

Araştırmalar göstermiştir ki, hobi düzeyinde bile sanat ve spor eğitimi bir çocuğun hayat başarısını yükseltmektedir. Her çocuğun hayatında müzik ve sanat mutlaka olmalıdır. Aslında çocuğun hayatına doğduğu andan itibaren müzik girmeye başlar. Sadece iyi bir dinleyici olması bile yeterlidir. Çocukların hemen hepsinde faklı derecelerde de olsa müzik, sanat yeteneği vardır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bu yeteneğin, iyi ve doğru bir eğitimle ortaya çıkarılmasıdır. Sanat eğitimi, çocukta sosyalleşmeyle birlikte uyum içinde yaşamayı etkiliyerek, kendini ifade etmeyi ortaya çıkarır. Toplumsal disiplini geliştirip kaliteyi artırır. Bu çalışmaların en güzel örneğini veren Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi’nin şimdiye kadar gerçekleştirdiklerine kısa bir bakış atalım…

KADIKÖY BELEDİYESİ ÇOCUK SANAT MERKEZİ
Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi olarak misyonumuz; sanatı çocukların yaşantısının parçası haline getirmek, diğer disiplinlerle koordineli olarak çok boyutlu ve çok uluslu düşünmesini sağlamak ve sanatçı yetiştirmekten çok sanata duyarlı, estetik duygusu gelişmiş çocukların eğitim almasını sağlamaktır.

Kültür ve Sanatın merkezi olan Kadıköy`de, Kasım 2007 itibari ile beş ayrı kültür merkezimizde, piyano-gitar-keman-bağlama ve vurmalı çalgılar branşlarında başlattığımız ücretsiz müzik eğitimi seferberliği, çocuklar ile birlikte üretmenin keyfini yaşatmış, 2009 Ekim ayı itibari ile dans, bale, drama ve resim ve halk müziği korosu dallarını da Göztepe’deki yeni binasında bünyesine katmıştır.

Konusunda uzman 30 öğretmenimizle birlikte merkezimizde 4 yaşından 14 yaşına kadar toplam 3500 öğrencinin eğitim almasını sağlamaktayız. Müzik branşlarımızda 1800, dans, drama ve resim bölümlerimizde ortalama 1400 öğrenciye ulaşırken, 2012 yılında açtığımız, müzik eğitimine biraz daha erken başlamasına fırsat vermiş olduğumuz 4-5 yaş grubu için “Erken Yaş Müzik Eğitimi” ve “Ritmik Oyun Grubu” çalışmalarıyla da yaklaşık 200 çocuğa ulaşmaktayız.

Bütün bunların yanı sıra öğrencimiz olmayan ama bir yolla bu eğitimi kendilerine ulaştırıp farklı ufuklar açmayı düşündüğümüz çevre okul öğrencilerine de merkezimizde müziği ve enstrümanları tanıtan bilgilendirme seminerleri ve çalışmaları yapmaktayız.

Merkezimizde vurmalı çalgılarla müzik terapi çalışmaları sayesinde zihinsel engelli öğrencilere ve Çocuk Esirgeme kurumundan öğrencileri de bale çalışmaları imkanı sağlamaktayız. Bu eğitime katılan öğrenciler Caddebostan Kültür merkezinde, sanat merkezimiz çocukları ile birlikte konser vermektedirler…

Hedeflediğimiz Çocuk orkestramız ve koromuz ilk konserlerini 2009 yılı sene sonunda gerçekleştirmiştir. Halen eğitim almakta olan ve mezun öğrencilerden oluşan Kadıköy Belediyesi Çocuk ve Gençlik Orkestrası, Çocuk ve Gençlik Korosu, Halk Müziği Korosu, Gitar Orkestrası ve Bağlama Orkestrası ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Sene içerisinde kurum öğrencileri sınıf konserleri ve gösterileri yapmakta ve geleneksel hale getirdiğimiz her Ocak ayının ilk Pazar günü Süreyya Opera’sında “Yeni Yıl konseri” 23 Nisan, Anneler günü vb. etkinliklerde dans, müzik ve resim sergileri ile yeteneklerini sergilemektedirler.

Müzik ve Dans bölümümüzden 2 yıl eğitim alan öğrencilere Mayıs ayında sertifika vererek mezun etmekteyiz. Drama ve Resim bölümü eğitimlerimiz 1 yıl sürmektedir sene içerisinde resim sergileri ile çalışmalarını sunmaktadırlar. Her yıl Haziran ayının ilk haftasında öğrencilerimizle Caddebostan Kültür Merkez’inde yaptığımız geleneksel sene sonu etkinliği ile dönemimizi bitirmekteyiz. Merkeze yeni öğrenci alımı ve kayıtlar 2015 yılından itibariyle her yıl Eylül başında, bahar dönemi sonunda belirlenen ve duyurulan tarihlerde yapılmakta ve sınavsız kontenjan sınırlı olarak yeni öğrenci alınmaktadır.

Tüm bu hizmet ve eğitimler çocuklarımıza Kadıköy Belediyesi tarafından ücretsiz verilmektedir.
Duyurular