ÇSM 2017 - YAZ ATÖLYELERİ

ÇSM 2017

YAZ ATÖLYE ÇALIŞMALARI

 

I. TARİH/GÜN/SAATLER:

 

* 01 - 24 Ağustos 2017 tarihleri arası

* Periyotlar; 10:00-10:50 / 11:10-12:00 / -Öğle Arası- / 13:00-13:50 / 14:10-15:00

* ÇSM Öğretmenleri tarafından yürütülecek çalışmalar Salı-Çarşamba-Perşembe günleri

   saat 10:00-15:00 arasında yapılacaktır. Çalışmalar 50 dakika sürecektir.

 

II. ÇALIŞMALAR:

 

* Beden Perküsyonu & Çalgıları Tanıyalım - Oğuzhan Atar & Kağan Akbulut

   [saksafon, klarnet, piyano, flüt ve bağlama]

* Resimde Yeni Teknikler - Ali Yılmaz

* Yaratıcı Drama Çalışmaları - Serap Özcan

* Çocuklarla Ses-Nefes Çalışması - Seda Taşpınar & Atilla Gündoğdu

* Çocuklar Piyanoyla Tanışıyor - Özgür Altan

* Kelebeğin Serüveni - Ayşegül U. Tansu, Umut K. Atkın & Ilgın A. İmamoğulları

* Davul Atölyesi – Burak Taşdemir

* Ritim Atölyesi – Ayhan İnanlı

* Bağlama Atölyesi – Bülent Yılmaz

* Gitar Dünyası – Can Tavukçular & Zeynel Sağ

* Nota Bilgisi ve Gitar Repertuarı Tanıtımı - Ebru Küçük & Toygar Canbay

* Oyunlarla Müzik Kavramları - Samet Özüuygun & Selin Cansu Yörük

 

BROŞÜR İÇİN TIKLAYINIZ...

ÖN YÜZ --- ARKA YÜZ

 

------------------------------------------------------------------------------

* Resimde Yeni Teknikler / Hikayeyi Resmetmek (6-9 / 10-13 yaş)

Hayalinizi renklerle çeşitli teknikler öğrenerek resmetmeye var mısınız? Çocuklarımızın kas gelişimini, hayal gücünü ve estetik bakış açılarını güçlendirmeyi hedefleyen yaz çalışmamıza bekliyoruz.

 

 * Yaratıcı Drama Çalışmaları (6-9 / 10-13 yaş)

Oyun ve sanat, bir çocuğun eğitimi, gelişimi ve kendini keşfetmesi için en iyi yöntemdir. İnteraktif (yaparak ve yaşayarak) bir öğrenme yöntemi olan "Yaratıcı Drama" oyun ve doğaçlamalara dayanarak sosyal iletişimi güçlendirirken, özgüven, uyum ve kendini ifade edebilmeye de büyük katkı sağlar. Şehir hayatında sokak veya bahçeye çıkıp arkadaşlarıyla oynayamayan, sosyal hayattan her geçen gün daha fazla uzaklaşan çocuklarımız yaratıcı drama atölyelerinde yaşıtlarıyla buluşarak hem kendilerinde var olan potansiyeli ortaya çıkarır hem de yaşıtlarını gözlemleme fırsatı bulurlar. İşte bütün bunlardan yola çıkarak "Yaratıcı Drama" atölyelerimizde birçok farklı oyun ve sanatsal aktivitelere yer vermekteyiz...

 

* Çocuklarla Ses-Nefes Çalışması (5-8 / 9-13 yaş)

Ses-nefes çalışmasında hedeflenenler; sesin doğal ve rahat kullanımını ve vücudun rahatlamasını sağlamak; Doğru nefes tekniklerinin öğretilmesi, doğru konuşmanın kazandırılması, Sağlıklı ses oluşumunun sağlanması ve bu yönde dünya repertuarından parçalar öğretilmesi... Solfej çalışmasında hedeflenenler; öğrencilerin ses duyuşlarını ve ritim algısının geliştirilmesi, nota isimlerinin ve sürelerinin öğretilmesi. Her çalışma 10 çocukla sınırlıdır.

 

* Kelebeğin Serüveni (5-8 / 9-13 yaş)

Haydi, gelin bir kelebeğin yaşamını birlikte canlandıralım bu yaz. Narin bale adımlarımızla çiçekler de ve yıldızlarda gezelim. Küçük bir tırtılın minik bir kozadan zarif bir kelebeğe dönüşümünün hikâyesi olsun balemiz. Hem öğrenelim, hem eğlenelim.

 

* Davul Atölyesi (9-13 yaş)

Davul Atölyesi, çocukların kendilerini ritim ve müzik ile ifade ederken solist ve eşlik edebilme özelliklerini geliştirmeyi, aynı anda birden fazla uzvu koordineli kullanabilmeyi ve performanslarını sergileyebilmelerini hedeflemektedir. Her çalışma 3 çocukla sınırlıdır.

 

* Ritim Atölyesi (5-13 yaş)

Ritim Atölyesi, çocukların grupla birlikte hareket edebilmelerini ve performanslarını sergileyebilmelerini hedeflemektedir. Bu atölye çalışmasında, çocuklarımızı özgünlüğe teşvik ederek, yaratıcılıklarını tetiklemek, takım olarak çalışma becerilerini kazandırmak ve tüm bunları yaparken de hayatlarına disiplinler arası kavramları katmak amaçlanmaktadır.

 

* Bağlama Atölyesi (8-13 yaş)

Öğrencilere bağlama çalgısının tanıtılması ve bu çalgının genel müzik teori ve tekniklerine uygun olarak çalabilme becerisi kazandırılabilmesi noktasında sürdürülecek programlara dair tüm  içeriğin  detayları ile ele alındığı bir çalışmadır.

 

* Gitar Dünyası (8-13 yaş)

Gitarın tanıtılmaya çalışacağı bu atölyede çalgının fiziksel özellikleri ve olanakları anlatılarak popüler gitar çalım teknikleri vasıtasıyla gitarın hem solist hem de eşlik çalgısı olarak nasıl kullanıldığı gösterilmesi ve katılımcılara basit temel eşlik çalışmaları öğretilmesi hedeflenmektedir.

 

* Nota Bilgisi ve Gitar Repertuarı Tanıtımı (8-13 yaş)

Bu atölyede, enstrüman çalmaya başlayacak öğrencilere temel oluşturacak nota ve basit ritimlerin uygulatılması sağlanarak müziksel işitmeyi geliştiren ses ve kısa melodi çalışmalarıyla öğrencilerin duyuma yönelik pratik bilgiler edinmesi hedeflenmiştir. Ayrıca mültimedya aracılığıyla öğrencilere gitarın tanıtılması ve farklı dönemlerden gitar repertuarının seçkin örnekleri dinletilerek genel bir fikir sahibi kazanılması amaçlanmaktadır.

 

* Oyunlarla Müzik Kavramları (7-13 Yaş)

 

Haydi çocuklar, birlikte oyunlarla müziğin eğlenceli dünyasını keşfedelim… Bu atölyede, çocuklarla müziğe ait temel kavramları oyunlar oynayarak öğreneceğiz. Daha önce herhangi müzik eğitimi almış çocuklarımız eğlenerek bilgilerini pekiştirecek ve arttıracak, henüz müzik eğitimi almamış çocuklar da müziğe eğlenceli bir giriş yapmış olacaklar.


 

III. UYGULANIŞ:

 

i.         Etkinlikler üç ayrı katta tüm gün tekrar edecek şekilde uygulanacaktır.

ii.        Etkinlikler üç gün (Salı-Çarşamba-Perşembe) tekrar edecek şekilde uygulanacaktır.

iii.       Etkinlikler her hafta yeni konular işlenecek şekilde uygulanacaktır.

 

IV. BİLGİLENDİRME

 

* Atölye Çalışmaları gün-saat ve içerikleri ile ilgili detaylı bilgi www.cocuksanatmerkezi.kadikoy.bel.tr adresi ile Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi, Feneryolu Mah. Çamlıtepe Sokak No.1, Kat.5 Göztepe-Kadıköy adresinden ve (0216) 567 84 01 Numaralı telefondan edinilebilir.