ZEYTİN ÇEKİRDEKLERİ İSTANBUL'DA...

 

ÇOCUK SANAT MERKEZİ  ve AYVALIK ZEYTİN ÇEKİRDEKLERİ

 

BİR ARAYA GELİYOR

 

 

Bu yıl 29 Haziran - 05 Temmuz 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen "II. Zeytin Çekirdekleri Şenliği"nde çeşitli çalışmalarla yer almak üzere Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi'ni temsilen proje koordinatörü F. Yeşim Altınay, piyano-keman öğretmeni Özgür Altan, dans öğretmenlerinden Serkan Polat ve Dans Bölümü ilk mezunlarından oluşan 8 kişilik halk dansları grubu eğitim vermek üzere Ayvalık'a gitti.

 

17 farklı köy ve çevre okulundan gelen 146 öğrenci ile 6 gün boyunca 10:00 - 17:00 saatleri arası dans, şarkı, çalgı ve solfej çalışması yapıldı. 2014 yazında projenin hayata geçmesiyle birlikte Ayvalık'ta keman ve çello eğitimine başlayan bir grup öğrenci ve Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi'nden gelen dans grubu öğrencileri bu verimli 6 günün sonunda gerçekleştirilen konserde beraber çalıp söylediler ve danslarıyla gösteriyi noktaladılar.

 

Koro halinde "Kardeş olun ey insanlar" diyerek başlayan konser, şarkı söylemenin insana verdiği mutluluğu anlatan "Sing" adlı İngilizce şarkı ile devam etti. Özel olarak Ayvalık Zeytin Çekirdekleri Projesi için yazılmış dans gösterisiyle renklendirilen "Hasat Şarkısı" ve Ayvalık Belediye Başkanı ile Ayvalık esnafın kişilerin çocuklarla birlikte söylediği "Ayvalık Çarşı Şarkısı" konserin ilk bölümünü sona erdirdi.

 

Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi dans öğretmeni ve öğrencilerinin Sirtaki dansıyla başlayan ikinci bölüm, 146 çocuğun katılımı ve ardından oynanan Zeybek ve Artvin dansıyla görsel bir şölene dönüşmüş oldu. Bu etkileyici programın sonunda 6 günlük çalışmaya katılan çocuklar Ayvalık Belediye Başkanından katılım sertifikalarını aldılar.

 

Ayvalık Zeytin Çekirdekleri çalışmalarından 8-11 yaş arasındaki 17 keman ve 5 çello öğrencisi, 20-23 Ağustos tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi keman orkestrası öğrencileriyle 4 gün boyunca 09.00 - 13:00 saatleri arasında ortak çalışma yapmak ve 23 Ağustos saat 18:00'de Kalamış parkında konser vermek üzere İstanbul'a gelecektir. İstanbul'u yaşamlarında ilk defa görme şansı yaşayacak bu çocuklar, her gün öğleden sonraları Kadıköy bölgesi başta olmak üzere tarihi yarımada ve Boğaziçi Rasathanesi gibi İstanbul'un önemli noktalarına ziyaretlerde bulunacaklar.

 

2014 yazında Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi'nin destek vererek yeşermesini sağladığı bu proje, bu yıl Kadıköy Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşecek olan Ayvalık Zeytin Çekirdekleri ziyaretiyle, farklı şehir ve bölgelerde yaşasalar da çocukların müzik etrafında bir araya nasıl başarı ve coşkuyla gelebileceklerini göstermesi açısından son derece önem taşımakta...

Duyurular