ÇSM 2016 - YAZ ATÖLYELERİ

ÇSM 2016 YAZ ATÖLYE ÇALIŞMALARI

 

I. TARİH/GÜN/SAATLER:

 

* 02 - 25 Ağustos 2016 tarihleri arası

* Periyotlar; 10:00-10:50 / 11:10-12:00 / -Öğle Arası- / 13:00-13:50 / 14:10-15:00

* ÇSM Öğretmenleri tarafından yürütülecek çalışmalar Salı-Çarşamba-Perşembe günleri saat 10:00-15:00 arasında yapılacaktır. Çalışmalar 50 dakika sürecektir.

* Yaratıcı Tasarım Atölyesi 90 dakikalık çalışmalar halinde 10:00 ve 13:00 saatlerinde günde iki kez yapılacaktır.

* Önkayıt yapılmayacaktır. Yaş grupları uygunluğu ve sınıf kontenjanına göre arzu edilen etkinlik takip  edilebilecektir.

 

II. ÇALIŞMALAR:

 

* Beden Perküsyonu & Çalgıları Tanıyalım - Oğuzhan Atar & Kağan Akbulut [saksafon, klarnet, piyano, flüt ve bağlama]

* Çocuklar Piyanoyla Tanışıyor - Özgür Altan

* Çocuklarla Ses-Nefes Çalışması – Seda Taşpınar & Atilla Gündoğdu

* Performans Atölyesi - Ayhan İnanlı, Serkan Polat & Cem Utku

* Yaratıcı Drama Çalışmaları - Serap Özcan & Merve İmamoğulları

* Resimde Yeni Teknikler / Hikâyeyi Resmetmek - Ali Yılmaz & T. Duygu Güler

* Dansa Davet - Ayşegül U. Tansu, Umut K. Atkın, Irmak Altınbulak & Ilgın A. İmamoğulları

* Çocuklarla Yaratıcı Tasarım Atölyesi - Duygu Karadeniz

 

* Resimde Yeni Teknikler / Hikâyeyi Resmetmek (6-13 yaş)

Hayalinizi renklerle çeşitli teknikler öğrenerek resmetmeye var mısınız? Çocuklarımızın kas gelişimini, hayal gücünü ve estetik bakış açılarını güçlendirmeyi hedefleyen yaz çalışmamıza bekliyoruz.

 

* Çocuklarla Yaratıcı Tasarım Atölyesi (7-10 Yaş)

Çocukların yaratıcılıklarını ortaya çıkarmanın hedeflendiği bu çalışmada katılımcıların yetenek ve ilgi alanlarının keşfetmesi amaçlanmaktadır. Çeşitli tasarım araç – gereçleri kullanarak çocukların çizim yetenekleri ve el becerilerinin geliştirileceği bu atölyenin temel kazanımları arasında; tasarım yaparken farklılıkları bulmak, keşifsel düşünmelerini sağlamak, akıl yürütme gibi zihinsel faaliyetleri ve kendine özgü yaratıcı çalışmayı ortaya koymak yer almaktadır.

                            

* Yaratıcı Drama Çalışmaları (6-13 yaş)

Oyun ve sanat, bir çocuğun eğitimi, gelişimi ve kendini keşfetmesi için en iyi yöntemdir. İnteraktif (yaparak ve yaşayarak) bir öğrenme yöntemi olan "Yaratıcı Drama" oyun ve doğaçlamalara dayanarak sosyal iletişimi güçlendirirken, özgüven, uyum ve kendini ifade edebilmeye de büyük katkı sağlar. Şehir hayatında sokak veya bahçeye çıkıp arkadaşlarıyla oynayamayan, sosyal hayattan her geçen gün daha fazla uzaklaşan çocuklarımız yaratıcı drama atölyelerinde yaşıtlarıyla buluşarak hem kendilerinde var olan potansiyeli ortaya çıkarır hem de yaşıtlarını gözlemleme fırsatı bulurlar. İşte bütün bunlardan yola çıkarak "Yaratıcı Drama" atölyelerimizde birçok farklı oyun ve sanatsal aktivitelere yer vermekteyiz...

 

* Çocuklarla Ses-Nefes Çalışması (5-13 yaş)

Ses-nefes çalışmasında hedeflenenler; sesin doğal ve rahat kullanımını ve vücudun rahatlamasını sağlamak; Doğru nefes tekniklerinin öğretilmesi, doğru konuşmanın kazandırılması, Sağlıklı ses oluşumunun sağlanması ve bu yönde dünya repertuarından parçalar öğretilmesi... Solfej çalışmasında hedeflenenler; öğrencilerin ses duyuşlarını ve ritim algısının geliştirilmesi, nota isimlerinin ve sürelerinin öğretilmesi.

 

* Dansa Davet (5-8 / 8-13 yaş)

Bizimle dans eder misin? Bu sıcak yaz günlerini güneş kadar enerjik bir etkinlikle değerlendirmeye ne dersin? Eğlenmek, modern dans ile tanışmak ve kendini müziğin ritmine bırakmak için seni bekliyoruz. Haydi, gel ve bizimle dans et.

 

* Performans Ritim Atölyesi (5-13 yaş)

Performans Atölyesi, çocukların kendilerini ritim, müzik ve dansla ifade ederken grupla birlikte hareket edebilmelerini ve performanslarını sergileyebilecek becerilerini bir hikâyenin başrolündeyken gerçekleştirmelerini hedeflemektedir. Bir etkinlik süresi içinde bir konu ele alınarak, öğrencilerin şarkı söylemesi, dans etmesi, ritim aletlerini çalarken eğlenmesi ve eğlenirken öğrenmesi fikri içinde, ritim, müzik, dans becerileriyle drama, konuşma, grup çalışması, orkestra, performans becerilerini öğrencilere ”sahne üzerinde” öğretmeyi amaçlanmakta...  Bu atölye çalışmasında, çocuklarımızı özgünlüğe teşvik ederek, yaratıcılıklarını tetiklemek, sorgulama becerilerini geliştirmek, sorumluluk alabilen bireyler olmayı öğretmek, takım olarak çalışma becerilerini kazandırmak ve tüm bunları yaparken de hayatlarına disiplinler arası kavramları katmak amaçlanmaktadır.

 

III. UYGULANIŞ:

 

i.         Etkinlikler üç ayrı katta tüm gün tekrar edecek şekilde uygulanacaktır.

ii.        Etkinlikler üç gün (Salı-Çarşamba-Perşembe) tekrar edecek şekilde uygulanacaktır.

 

IV. BİLGİLENDİRME:

 

* Atölye Çalışmaları gün-saat ve içerikleri ile ilgili detaylı bilgi Temmuz başı itibariyle www.cocuksanatmerkezi.kadikoy.bel.tr adresi ile Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi, Fahrettin Kerim Gökay Cad. No.128, Kat.5 Göztepe-Kadıköy adresinden ve (0216) 567 84 01 Numaralı telefondan edinilebilir.