ÇŞM HAKKINDA

KADIKÖY BELEDİYESİ ÇOCUK SANAT MERKEZİ

 

Sanatın, Özgürlüğün ve Çocukların Merkezi…

 

Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi olarak misyonumuz; sanatı çocukların yaşantısının parçası haline getirmek, diğer disiplinlerle koordineli olarak çok boyutlu ve çok uluslu düşünmesini sağlamak ve sanatçı yetiştirmekten çok sanata duyarlı ve estetik duygusu gelişmiş birey olmaları amaçlanmaktadır.

 

Kültür ve Sanatın merkezi olan Kadıköy’de, Kasım 2007 itibari ile beş ayrı kültür merkezimizde, piyano-gitar-keman-bağlama ve vurmalı çalgılar branşlarında başlattığımız ücretsiz müzik eğitimi seferberliği, çocuklar ile birlikte üretmenin keyfini yaşatmış, 2009 yılı Ekim ayı itibari ile dans, bale, drama ve resim dallarını da Göztepe’deki yeni binasında bünyesine katmıştır.

 

Konusunda uzman 30 öğretmenimizle birlikte merkezimizde 4 yaşından 14 yaşına kadar toplam 3600 öğrencinin eğitim almasını sağlamaktayız. Müzik bölümünde 1600; dans, drama ve resim bölümlerimizde ortalama 1800 öğrenciye eğitim verilmektedir.

 

Her Okul Çocuk Sanat Merkezi…

 

Bütün bunların yanı sıra öğrencimiz olmayan ama bir yolla bu eğitimi kendilerine ulaştırıp farklı ufuklar açmayı düşündüğümüz çevre okul öğrencilerine de hem okullarında hem de merkezimizde müziği ve enstrümanları tanıtan bilgilendirme seminerleri, konserler, müzikal film gösterimleri ve çalışmaları yapmaktayız. 

 

2010-17 yılları arasında merkezimizde Dost Eller Özel Eğitim Okulu, Zihinsel Engelli Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezlerinin öğrencileri ile vurmalı çalgılar ve müzik terapi çalışmaları; Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Çocuk Yuvası 5 yaş öğrencileri ile bale; ve Kadıköy Belediyesi Gençlik ve Çocuk Eğitim Merkezi öğrencileri ile de ritim ve drama çalışmaları yaptık. 2016 yazından itibaren devam etmekte olan Münevver Şefik Fergar İlköğretim Okulu öğrencileriyle grup olarak yoğunlaştırılmış keman ve viyolonsel dersleri ve Bostancı Orta Okulu Özel Eğitim öğrencileri ile yapılan ritim çalgıları ile terapi çalışmaları düzenlilik arz eden ve kısa sürede verim alınmış çalışmalarımızdandır.

 

Çocuk Sanat’ın Sesi Her Yerde…

 

Bunca yıl içerisinde merkezimiz sınırları içinde ulaşmaya çalıştığımız çocukların dışında başka belediyelere hatta başka şehirlere de bu projenin ulaşmasını sağladık. 2014 yılında merkezimiz öğretmenleri ve topluluklarıyla birlikte Ayvalık'ta gerçekleştirdiğimiz bir haftalık çalışma ve ortak konserlerle, "Zeytin Çekirdekleri" projesinin hayata geçirilmesi için Ayvalık Belediyesi'ne verdiğimiz desteği, 2015 yılı Ağustos ayında bir hafta boyunca İstanbul'da ağırladığımız Zeytin Çekirdekleri öğrencileriyle CKM Büyük Salon'da verdiğimiz görkemli ortak konserle taçlandırdık.

 

2016 Ocak ayı itibariyle, Kadıköy ile kardeş belediye olan Berlin/Kreuzberg’de bulunan Friedrichshain-Kreuzberg müzik okulunun organize ettiği, her iki yılda bir farklı kültürlerin bir araya gelerek ortak çalışmalar yaptığı “Zelle 12” Uluslararası Müzik haftasına orkestramızdan 6 keman öğrencisi ve bir vokal solist ile konuk olduğumuz ve Almanya’nın diğer kentleriyle Polonya’dan gelen müzik öğrencileriyle birlikte başarılı bir konser vererek başlayan ortak etkinlik, 2017 ve 2019 Ekim aylarında “Zelle 12” Dördüncü ve Beşinci Uluslararası Müzik Haftasına tekrar konuk olarak ÇSM yurtdışında Kadıköy Belediyesini temsil etmenin gururunu taşımaktadır.

2018 yılında Trabzon-Hayrat Nuhoğlu Vakfı bünyesinde Çocuk Sanat Merkezi’nin desteğiyle başlatılan Hayrat Çocuk Sanat Merkezi de bu ortak çalışmalara yapılan en önemli katkılardan biridir.

 

Belediyemizin Sesi Olmak…

 

2014 yılında "Kadıköy'de Çocuk Olmak" temasıyla başlattığımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı çevre okullarıyla ortak olarak yürüttüğümüz, 2015 yılında "Hayalimdeki Kadıköy", 2016 yılında "Çocuk Gözüyle Barış" ve 2017 yılında “Paletimde 23 Nisan şiirleri” temalarıyla devam ettirdiğimiz ödüllü resim yarışmamızın yanı sıra 2015 yılından bu yana "Kadıköy Çocukları Birlikte Çalıyor ve Söylüyor" başlığı altında ÇSM orkestra ve korosu önderliğinde çevre okullarından çocuklarla birlikte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını hep birlikte coşku dolu kutlamaktayız. Çocuk Sanat Merkezi topluluklarının başarılı etkinlikleri orkestra ve yıldızlar topluluklarımızın Kadıköy Belediyesinin düzenlediği Dünya Barış Günü, Kitap Günleri ve Çevre Festivali gibi önemli etkinliklerin açılışlarında düzenli olarak yer almasını sağlamıştır.

 

ÇSM Sahnede…

 

Hedeflediğimiz Çocuk orkestramız ve koromuz ilk konserlerini 2009 yılı sene sonunda gerçekleştirmiştir. 2010-2011 yılı gösterilerimizde bale, dans, drama ve resim bölümlerinin de çalışmalarından örnekler verilmiştir. Mezun ve halen eğitime devam eden öğrencilerden oluşan Kadıköy Belediyesi Çocuk ve Gençlik Oda Orkestrası, Çocuk ve Gençlik Korosu, Gitar Orkestrası, Bağlama Orkestrası, Balenin Yıldızları ve Yıldızlar Dans Topluluklarıyla birbirinden değerli mekânlarda sahne almıştır.

 

“ÇSM Orkestrası Sunar”, "Şarkılarla Masallar" ve Kadıköy Belediyesi Arama Kurtarma ekibi ile beraber hayata geçirilip sunulan "Bir Afet Masalı" adlı müzikli oyunlar da çocuklar için projelendirdiğimiz öğretmen ve öğrencilerle sunumunu CKM de gerçekleştirdiğimiz özgün çalışmalarımızdır.

 

2011-2019 yılları arasında her yıl Ocak ayının ilk haftasında Süreyya Operası'nda geleneksel hale gelen “Yeni Yıl Konseri" serimizi gerçekleştirdik. Ayrıca 2011 yılından itibaren her yıl Caddebostan Kültür Merkezinde yapılan sömestr etkinlikleri, 23 Nisan Çocuk Bayramı Gösteri ve Resim Sergisi, Resital Günleri, 2016 yılından itibaren Aralık ayının son haftasında Yeldeğirmeni Sanat’ta düzenli olarak verdiğimiz “Çocukça Caz” konserlerimiz, Anneler Günü vb. etkinliklerimiz artık gelenekselleşmiş konserlerimiz arasında yer almaktadır.

 

İki yıl eğitim alan öğrencilerimizi Haziran başında sınıf konserleri ve etkinlikleri eşliğinde Katılım Belgesi vererek mezun etmekteyiz. Drama ve Resim öğrencilerimiz resim sergileri ve drama gösterileri ile yeteneklerini sergilemektedirler. Her yıl Haziran ayının üçüncü haftasında öğrenci ve topluluklarımızla CKM’de yaptığımız geleneksel sene sonu etkinliği ile dönemimizi bitirmekteyiz.

 

Merkeze yeni öğrenci alımı Eylül ayının başında belirlenen ve duyurulan tarihlerdeki çevrimiçi kayıtlarla yapılmaktadır. Tüm bu hizmet ve eğitimler çocuklarımıza Kadıköy Belediyesi tarafından ücretsiz verilmektedir.

 

Alternate Text

Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi olarak misyonumuz; sanatı çocukların yaşantısının parçası haline getirmek, diğer disiplinlerle koordineli olarak çok boyutlu ve çok uluslu düşünmesini sağlamak ve sanatçı yetiştirmekten çok sanata duyarlı, estetik duygusu gelişmiş çocukların eğitim almasını sağlamaktır.

Kültür ve Sanatın merkezi olan Kadıköy`de, Kasım 2007 itibari ile beş ayrı kültür merkezimizde, piyano-gitar-keman-bağlama ve vurmalı çalgılar branşlarında başlattığımız ücretsiz müzik eğitimi seferberliği, çocuklar ile birlikte üretmenin keyfini yaşatmış, 2009 Ekim ayı itibari ile dans, bale, drama ve resim ve halk müziği korosu dallarını da Göztepe’deki yeni binasında bünyesine katmıştır.

Konusunda uzman 30 öğretmenimizle birlikte merkezimizde 5 yaşından 14 yaşına kadar toplam 3500 öğrencinin eğitim almasını sağlamaktayız. Müzik branşlarımızda 1800, dans, drama ve resim bölümlerimizde ortalama 1400 öğrenciye ulaşmaktayız.

Bütün bunların yanı sıra öğrencimiz olmayan ama bir yolla bu eğitimi kendilerine ulaştırıp farklı ufuklar açmayı düşündüğümüz çevre okul öğrencilerine de merkezimizde müziği ve enstrümanları tanıtan bilgilendirme seminerleri ve çalışmaları yapmaktayız.

Merkezimizde vurmalı çalgılarla müzik terapi çalışmaları sayesinde zihinsel engelli öğrencilere ve Çocuk Esirgeme kurumundan öğrencileri de bale çalışmaları imkanı sağlamaktayız. Bu eğitime katılan öğrenciler Caddebostan Kültür merkezinde, sanat merkezimiz çocukları ile birlikte konser vermektedirler…

Hedeflediğimiz Çocuk orkestramız ve koromuz ilk konserlerini 2009 yılı sene sonunda gerçekleştirmiştir. Halen eğitim almakta olan ve mezun öğrencilerden oluşan Kadıköy Belediyesi Çocuk ve Gençlik Orkestrası, Çocuk ve Gençlik Korosu, Halk Müziği Korosu, Gitar Orkestrası ve Bağlama Orkestrası ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Sene içerisinde kurum öğrencileri sınıf konserleri ve gösterileri yapmakta ve geleneksel hale getirdiğimiz her Ocak ayının ilk Pazar günü Süreyya Opera’sında “Yeni Yıl konseri” 23 Nisan, Anneler günü vb. etkinliklerde dans, müzik ve resim sergileri ile yeteneklerini sergilemektedirler.

Müzik ve Dans bölümümüzden 2 yıl eğitim alan öğrencilere Mayıs ayında sertifika vererek mezun etmekteyiz. Drama ve Resim bölümü eğitimlerimiz 1 yıl sürmektedir sene içerisinde resim sergileri ile çalışmalarını sunmaktadırlar. Her yıl Haziran ayının ilk haftasında öğrencilerimizle Caddebostan Kültür Merkez’inde yaptığımız geleneksel sene sonu etkinliği ile dönemimizi bitirmekteyiz. Merkeze yeni öğrenci alımı ve kayıtlar 2015 yılından itibariyle her yıl Eylül başında, bahar dönemi sonunda belirlenen ve duyurulan tarihlerde yapılmakta ve sınavsız kontenjan sınırlı olarak yeni öğrenci alınmaktadır.

Tüm bu hizmet ve eğitimler çocuklarımıza Kadıköy Belediyesi tarafından ücretsiz verilmektedir.

Yerel Yönetimlerce Çocuklara Sosyal Eşitlik ve Farkındalık sağlayan Sanatsal Çalışmalar

"Çocuk ve Sanat"

Çocuklarımıza iyi şeyler vermek istiyoruz. Özellikle gelişen ve değişen çağımızda çocuğumuzu daha iyi nasıl yetiştiririz? Çocuklarımızın okul başarısını neler artırır, çocuklar ileride nasıl mutlu olurlar diyorsanız; işte size bir kaç öneri;

Araştırmalar göstermiştir ki, her tür sanat ve spor eğitimi bir çocuğun hayat başarısını yükseltmektedir. Her çocuğun hayatında müzik ve sanat mutlaka olmalıdır. Aslında çocuğun hayatına doğduğu andan itibaren müzik girmeye başlar. Sadece iyi bir dinleyici olması bile yeterlidir. Çocukların hemen hepsinde faklı derecelerde de olsa müzik, sanat yeteneği vardır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bu yeteneğin, iyi ve doğru bir eğitimle ortaya çıkarılmasıdır. Sanat eğitimi, çocuğun sosyalleşmesini, çevresiyle uyum içinde yaşamasını ve kendini ifade etmesini sağlar. Toplumsal disiplini geliştirip kaliteyi artırır. Bu çalışmaların en güzel örneğini veren Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi’nde;sanatı çocukların yaşantısının parçası haline getirmek, diğer disiplinlerle koordineli olarak çok boyutlu ve çok uluslu düşünmesini sağlamak ve sanatçı yetiştirmekten çok sanata ve çevresindeki farklılıklara duyarlı ve estetik duygusunun gelişmesine olanak veren bir eğitim sağlanmaktadır.

Yerel yönetimler bu tarz sanatsal çalışmaları kendi imkanları ile alamayan çocuklara sosyal eşitlik sağlayarak daha çok çocuğa ulaşan sistemlerdir. Bu çalışmaların desteklenmesi farklı projelerle genişletilmesi gerekmektedir.

F.Yeşim Altınay

 

Çocuk Sanat Merkezi’nden yararlanmak için ne şartlar aranmaktadır?

1* Kadıköy Belediyesi Hizmeti olduğu için, Kadıköy’de ikamet etme zorunluluğu vardır. Çocuğun okulunun Kadıköy’de olması, ebeveynin işyeri adresi veya vergi dairesinin Kadıköy’de olması gibi durumlar çocuğun Kadıköy’de ikamet ettiği anlamına gelmemektedir.

2* 5-13 yaş arasında öğrencilere eğitim vermektedir. Lise düzeyinde olan öğrenciler kurumumuzdan eğitim alamayacaktır.

3* Sadece bir branşa kayıt yaptırabilir. İki branşa birden kayıt olma imkanı yoktur.

 

Çocuk Sanat Merkezi kayıtları ne zaman başlıyor?

2023/24 Eğitim Dönemi için Drama, Resim, Müzik, Dans ve Bale Branşları'na Kayıtlar Eylül ayının ilk Salı günü ÇEVRİMİÇİ (ONLINE) olarak başlayacaktır. BRANŞLARIMIZA KAYITLAR KONTENJANLA SINIRLIDIR.

 

Kayıtlar saat kaçta başlayacaktır?

Web sayfasından duyurusu yapılacak tarihte saat 09.00 itibariyle ÇEVRİMİÇİ olarak kayıtlar alınacaktır.

 

Kayıtlar için ÇSM Merkez Binasına gelmem gerekiyor mu?

Kayıtlar Çevrimiçi olarak Kadıköy Belediyesi ve Çocuk Sanat Merkezi sitesinden çevrimiçi olarak yapılacağından ÇSM Binasına gelmemeniz rica olunur. Personellerimiz şahsen kayıt almamaktadır.

 

İkamet Belgesi ya da Nüfus Müdürlüğünden bir belge getirmem gerekiyor mu? Getirsem bir sorun olur mu?

Bu belgeler işleme konmayacaktır. Kayıt sırasında kayıt olacak çocuğun TC Kimlik numarasının sisteme girilmesi yeterli olacaktır. Sistemden UKBS yardımıyla anında sorgulama ile kontrol edilmektedir.

 

Kayıt esnasında sisteme yüklemem gereken belgeler nelerdir?

Çevrimiçi (Online) Kayıt esnasında sisteme giriş yapacağınız cihazda, kaydı yapılacak çocuğa ait vesikalık fotoğrafın bulunması faydalı olacaktır.

 

Başvuru yapınca tam kayıt yaptırmış oluyor muyum?

Tüm bölümler için direkt kayıt yaptırmış olacaksınız. Çevrimiçi yapılan kayıtın ardından sisteme kaydettiğiniz mobil iletişim ve elektronik posta adresiniz üzerinden SMS ve E-Posta ile bilgilendirileceksiniz. Lütfen SMS ve E-Postanızı kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz.

 

Dersler ne zaman başlayacak?

Çocuk Sanat Merkezi’nde eğitim almaya hak kazanan öğrenciler için dersler yeni dönemde, mücbir sebepler dışında, Eylül ayının ikinci Salı günü itibariyle başlayacaktır.

 

Merkeze hangi günler gidebilirim?

Merkez Eylül - Haziran arasında Pazartesi hariç haftanın ALTI (6) günü hafta içi 10.00-19.00 saatleri ve hafta sonu 10.00-17.00 saatleri arasında açıktır. Yaz tatili süresince Temmuz ayında kapalı ve Ağustos ayı boyunca Pazartesi – Cuma günleri arası 5 gün boyunca 09.00-17.00 saatleri arasında açık olacaktır.

 

Ücreti ne kadar?

Kadıköy Belediyesi'nin ÜCRETSİZ HİZMETİDİR.!

Geri Dön