ÇŞM HAKKINDA

Alternate Text

Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi olarak misyonumuz; sanatı çocukların yaşantısının parçası haline getirmek, diğer disiplinlerle koordineli olarak çok boyutlu ve çok uluslu düşünmesini sağlamak ve sanatçı yetiştirmekten çok sanata duyarlı, estetik duygusu gelişmiş çocukların eğitim almasını sağlamaktır.

Kültür ve Sanatın merkezi olan Kadıköy`de, Kasım 2007 itibari ile beş ayrı kültür merkezimizde, piyano-gitar-keman-bağlama ve vurmalı çalgılar branşlarında başlattığımız ücretsiz müzik eğitimi seferberliği, çocuklar ile birlikte üretmenin keyfini yaşatmış, 2009 Ekim ayı itibari ile dans, bale, drama ve resim ve halk müziği korosu dallarını da Göztepe’deki yeni binasında bünyesine katmıştır.

Konusunda uzman 30 öğretmenimizle birlikte merkezimizde 4 yaşından 14 yaşına kadar toplam 3500 öğrencinin eğitim almasını sağlamaktayız. Müzik branşlarımızda 1800, dans, drama ve resim bölümlerimizde ortalama 1400 öğrenciye ulaşırken, 2012 yılında açtığımız, müzik eğitimine biraz daha erken başlamasına fırsat vermiş olduğumuz 4-5 yaş grubu için “Erken Yaş Müzik Eğitimi” ve “Ritmik Oyun Grubu” çalışmalarıyla da yaklaşık 200 çocuğa ulaşmaktayız.

Bütün bunların yanı sıra öğrencimiz olmayan ama bir yolla bu eğitimi kendilerine ulaştırıp farklı ufuklar açmayı düşündüğümüz çevre okul öğrencilerine de merkezimizde müziği ve enstrümanları tanıtan bilgilendirme seminerleri ve çalışmaları yapmaktayız.

Merkezimizde vurmalı çalgılarla müzik terapi çalışmaları sayesinde zihinsel engelli öğrencilere ve Çocuk Esirgeme kurumundan öğrencileri de bale çalışmaları imkanı sağlamaktayız. Bu eğitime katılan öğrenciler Caddebostan Kültür merkezinde, sanat merkezimiz çocukları ile birlikte konser vermektedirler…

Hedeflediğimiz Çocuk orkestramız ve koromuz ilk konserlerini 2009 yılı sene sonunda gerçekleştirmiştir. Halen eğitim almakta olan ve mezun öğrencilerden oluşan Kadıköy Belediyesi Çocuk ve Gençlik Orkestrası, Çocuk ve Gençlik Korosu, Halk Müziği Korosu, Gitar Orkestrası ve Bağlama Orkestrası ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Sene içerisinde kurum öğrencileri sınıf konserleri ve gösterileri yapmakta ve geleneksel hale getirdiğimiz her Ocak ayının ilk Pazar günü Süreyya Opera’sında “Yeni Yıl konseri” 23 Nisan, Anneler günü vb. etkinliklerde dans, müzik ve resim sergileri ile yeteneklerini sergilemektedirler.

Müzik ve Dans bölümümüzden 2 yıl eğitim alan öğrencilere Mayıs ayında sertifika vererek mezun etmekteyiz. Drama ve Resim bölümü eğitimlerimiz 1 yıl sürmektedir sene içerisinde resim sergileri ile çalışmalarını sunmaktadırlar. Her yıl Haziran ayının ilk haftasında öğrencilerimizle Caddebostan Kültür Merkez’inde yaptığımız geleneksel sene sonu etkinliği ile dönemimizi bitirmekteyiz. Merkeze yeni öğrenci alımı ve kayıtlar 2015 yılından itibariyle her yıl Eylül başında, bahar dönemi sonunda belirlenen ve duyurulan tarihlerde yapılmakta ve sınavsız kontenjan sınırlı olarak yeni öğrenci alınmaktadır.

Tüm bu hizmet ve eğitimler çocuklarımıza Kadıköy Belediyesi tarafından ücretsiz verilmektedir.

Yerel Yönetimlerce Çocuklara Sosyal Eşitlik ve Farkındalık sağlayan Sanatsal Çalışmalar

"Çocuk ve Sanat"

Çocuklarımıza iyi şeyler vermek istiyoruz. Özellikle gelişen ve değişen çağımızda çocuğumuzu daha iyi nasıl yetiştiririz? Çocuklarımızın okul başarısını neler artırır, çocuklar ileride nasıl mutlu olur diyorsak; işte size bir kaç öneri;

Araştırmalar göstermiştir ki, hobi düzeyinde bile sanat ve spor eğitimi bir çocuğun hayat başarısını yükseltmektedir. Her çocuğun hayatında müzik ve sanat mutlaka olmalıdır. Aslında çocuğun hayatına doğduğu andan itibaren müzik girmeye başlar. Sadece iyi bir dinleyici olması bile yeterlidir. Çocukların hemen hepsinde faklı derecelerde de olsa müzik, sanat yeteneği vardır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bu yeteneğin, iyi ve doğru bir eğitimle ortaya çıkarılmasıdır. Sanat eğitimi, çocukta sosyalleşmeyle birlikte uyum içinde yaşamayı etkileyerek, kendini ifade etmeyi ortaya çıkarır. Toplumsal disiplini geliştirip kaliteyi artırır. Bu çalışmaların en güzel örneğini veren Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi’nde;sanatı çocukların yaşantısının parçası haline getirmek, diğer disiplinlerle koordineli olarak çok boyutlu ve çok uluslu düşünmesini sağlamak ve sanatçı yetiştirmekten çok sanata ve çevresindeki farklılıklara duyarlı ve estetik duygusunun gelişmesine olanak veren bir eğitim sağlanmaktadır.

Yerel yönetimler bu tarz sanatsal çalışmaları kendi imkanları ile alamayan çocuklara sosyal eşitlik sağlayarak daha çok çocuğa ulaşan sistemlerdir. Bu çalışmaların desteklenmesi farklı projelerle genişletilmesi gerekmektedir.

F.Yeşim Altınay

 

Çocuk Sanat Merkezi’nden yararlanmak için ne şartlar aranmaktadır?

1* Kadıköy Belediyesi Hizmeti olduğu için, Kadıköy’de ikamet etme zorunluluğu vardır. Çocuğun okulunun Kadıköy’de olması, ebeveynin işyeri adresi veya vergi dairesinin Kadıköy’de olması gibi durumlar çocuğun Kadıköy’de ikamet ettiği anlamına gelmemektedir.

2* 4-13 yaş arasında öğrencilere hizmet vermektedir. Liseye geçmiş öğrenci kesinlikle alınmayacaktır.

3* Sadece bir bölüme kayıt yaptırabilinmektedir. İki bölüme kayıt yaptırabilme şansı yoktur.

 

Çocuk Sanat Merkezi kayıtları ne zaman başlıyor?

2018/19 Eğitim Dönemi için Drama, Resim Bölümü ile Erken Yaş Müzik Eğitimi ve Ritmik Oyun Grubu Kayıtları, 3 Eylül 2018 PAZARTESİ günü, Müzik, Dans ve Bale Bölümü'nün Kayıtları ise 5 Eylül 2018, ÇARŞAMBA günü başlayacaktır. BÖLÜMLER KONTENJANLA SINIRLIDIR. Yoğun ilgi nedeniyle Piyano Bölümü kayıtları 4 Eylül, Salı günü yapılacaktır.

 

Kayıtlar hangi saatler arasında yapılacak?

Saat 09:30 ile 16:30 arasında kayıtlar alınmaktadır. Öğlen 12:30-13:00 arası öğle tatili nedeniyle kapalıdır.

 

Beraberimde hangi belgeleri getirmem gerekiyor?

Çocuk Sanat Merkezi'ne yeni kayıt olacaklar için çocuğun TC Kimlik numarası yeterli.

 

İkamet Belgesi ya da Nüfus Müdürlüğünden bir belge getirmem gerekiyor mu? Getirsem bir sorun olur mu?

Bu belgeler işleme konmayacaktır. Kayıt sırasında görevli kişiye kayıt olacak çocuğun TC Kimlik numarasının verilmesi yeterli... Sistemden UKBS yardımıyla anında sorgulama yapıp kontrol ediliyor.

 

Ücreti ne kadar?

Kadıköy Belediyesi'nin ÜCRETSİZ HİZMETİDİR.!

 

Başvuru yapınca tam kayıt yaptırmış oluyor muyum?

Tüm bölümler için direkt kayıt yaptırmış olacaksınız.

 

4-5 Yaş için Eğitim İmkânı var mı?

Erken Yaş Müzik Eğitimi 5 yaş ve Ritmik Oyun Grubu 4 yaş öğrenci almaktadır. Sınavsız – kontenjanla öğrenci alınmaktadır.

 

Dersler ne zaman başlayacak?

Çocuk Sanat Merkezi’nde eğitim almaya hak kazanan öğrenciler için dersler yeni dönemde, mücbir sebepler dışında, Ekim ayının ilk haftası Salı günü itibariyle başlayacaktır.

 

Merkeze hangi günler gidebilirim?

Merkez Haziran – Ekim tarihleri arasında yaz boyunca Pazartesi – Cuma günleri arası 5 gün boyunca 09:00-17:00 saatleri arasında açık olacaktır.

 

Geri Dön